Doğan Hızlan’ın Kaleminden Pazar konserlerini özlüyorum

Doğan Hızlan’ın, Hürriyet Gazetesinde 9 Nisan 2023 tarihli yazdığı yazıdır.

YILLAR önce pazar günleri AKM’de Nevzat Atlığ’ın yönettiği Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun konserlerine giderdim.

Yan yana oturduğumuz iki dostumu da rahmetle anıyorum: Ayhan Songar ve Ahmet Kabaklı.

Bu konserlerde ilk kez seslendirilen besteleri de dinlerdik.

Korosuyla birlikte Kahire’de Kavalalı Mehmet Ali Paşa Camisi’nin avlusunda verdiği konser de belleğimde yer etmiş etkinliklerden biridir.

Atlığ, ayrıca icrasını yönettiği parçaların doğru notalarını da yayımladı. Fatih Salgar’la birikte hazırladığı ‘Türk Müziği Klasikleri’ birçok icracının koleksiyonunda bulunuyor.

Yazarken Fasıl CD’lerini dinledim. Güftelerle bir de sözlük vardı. Besteciler ve güftecilerin yanı sıra güfteler de CD’lerin kitapçığına konulmuştu.

Dinlediklerim hangileriydi?

– Fasıl Yöneten Nevzat Atlığ

CD 1 Hüzzam Kürdi’li Hicazkâr

– CD 2 Nihavend Hicaz

– Fasıl Karcığar

Mahur Sultani – Yegâh Hicazkâr

Yöneten Nevzat Atlığ

 

Kayıtlarıyla da yaptıklarına kalıcılık kazandırmıştır. İçinde benim de yazılarımın bulunduğu bir kitabın sayfalarına daldım:

“Basında Nevzat Atlığ

1949’dan Günümüze

Yayına Hazırlayan: Hikmet Özkahraman

Cumhuriyetin 100. Yılına Armağan”

İlk sayfada Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Takdim’ini okuyoruz.

Sunuş, Şerafettin Yılmaz’ın.

Yılmaz Öztuna’dan Nevzat Atlığ yazısı:

“Sadeddin Arel bana, Türk musikisi konservatuvarı açmamı ve sanatın ansiklopedisini yazmamı vasiyet etmişti. İkisini de yerine getirdim. Ama devlet korosu fikri Nevzat Atlığ’a aittir. Zaten hayatını buna vakıf etti. Atlığ olmasa idi bugün devlete bağlı bir Türk musikisi korosu yoktu.”

Nevzat Atlığ’ın Önsöz’ünden satırlar:

“Değişik görüş ve kanattaki yazarların, musiki faaliyetlerimi konu eden yazıları inanıyorum ki musikimizin son altmış yılının aydınlatılmasında belge olarak kabul görecektir. Bu hayırlı sonuca vesile oluşum beni fevkalade mutlu kılmıştır.

Kitapta kronolojik bir sıra takip edilerek, yer almış olan yazıların kolaylıkla incelenebilmesi ve ne maksatla yazdıklarının anlaşılabilmesi için, açıklayıcı mahiyette notlar ilave ettim.”

Önsöz’ü ‘Görevler ve Ödüller’ sayfası izliyor. Kitapta makaleleri bulunan yazarların listesi yer alıyor. Yazıların toplamı yüze yakın bir sayıya ulaşıyor.

Nevzat Atlığ’ın kişiliğinde klasik Türk müziğinin gerek icra gerek değerlendirme bakımından önemli serüvenini okuyacaksınız.

(T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, Bakırköy Musiki Konservatuvarı Vakfı)

Yorumlar kapatıldı.